• Bonsai Sumiko

  • Bonsai Sumiko

  • Bonsai Sumiko

  • Bonsai Sumiko

  • Bonsai Sumiko

  • Bonsai Sumiko

  • Bonsai Sumiko

  • Bonsai Sumiko

Copyright 2024 - Bonsai SUMIKO

Tvarování borovice lesní - Elegance

Léta se tato borovice vyhýbala drátování. Neměla kondici, obrost byl nevýrazný. Nemělo tedy smysl ji ještě více ztěžovat život. Nemohl jsem se však zbavit nutkání, pořád se k ní vracet a dívat se na nádhernou eleganci kmene. Není sice mohutný, ale především ve spodní části má krásnou dynamiku. Při každém zalévání mi oči běhaly nahoru a dolů po kmeni a kochaly se zajímavou linií kmene.

 

 

 

 

 

 

 

Jak už to tak ale bývá, bylo třeba řešit také problémová místa. Ta se objevila dvě. První hlavní větev na pravé straně byla hodně silná a především rostla šikmo nahoru. Rozhodl jsem se ji vylomit a přemístit do nové polohy (změna téměř o 180 stupňů). Určitě nemusím vysvětlovat, že to nějaký ten měsíc trvalo. Současná poloha a tvar větve dává stromu osobitý charakter.

Druhý problém jsem řešil při tvarování v prosinci 2015. Ve špičce stromu byl kmen poměrně silný, což nebylo příliš estetické, „kazilo“ to celkový tvar a bylo velmi obtížné nějak špičku ohnout, změnit její tvar a polohu.

Spontánně jsem se rozhodl, že kmen mírně naříznu, před tím celou špici vydrátuji, a pak zkusím vytvořit výrazný ohyb. Uvidím, co vlastně vznikne, kam se dostanou větve špičky a jak je bude možné rozprostřít.

Zabral jsem, kmen praskl a bylo již jen na mně, kam až budu ohýbat. Co vzniklo, můžete vidět na fotografiích. Můj osobní pocit z tvarování je dobrý. Dlouho jsem neprožil tak příjemné chvíle při tvarování. Dosažený tvar mě nadchl a těším se na jaro, až se borovice probudí.

Věřím, že vše poroste bez potíží a strom se „ztotožní“ s vytvořeným tvarem.

 

Fotografie ve fotogalerii

 

 

 

 

 

Veškeré potřeby pro pěstování bonsají (konkávní kleště, dráty na tvarování, měděné konve na zalévání substráty jako kanumu, kiryu ad.) včetně bohatého sortimentu misek, stejně jako kaligrafické potřeby (kaligrafické papíry, štětce, třecí kameny ad.) si můžete vybrat v našem obchodě na této adrese: http://www.bonsai-obchod.cz/

 

f t g m